Przejdź do treści
Slider2
Przejdź do stopki

Straż Honorowa

Treść

 

STRAŻ HONOROWA NAJŚWIETSZEGO SERCA PANA JEZUSA

w parafii św. Barbary w Sosnowcu

HISTORIA ARCYBRACTWA

Początki Arcybractwa sięgają wieku XIX, zwanego wiekiem Serca Jezusowego. We francuskim mieście Bourg-en-Bresse, 13 marca 1863 r. powstała Wspólnota, która już następnego roku została zatwierdzona jako Bractwo, a czternaście lat później jako Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jej inicjatorką była Wizytka s. Maria od Najświętszego Serca. Jako duchowa córka św. Franciszka Salezego, intuicyjnie wyczuła, że właśnie nabożeństwo do Najświętszego Serca może posłużyć za podstawę duchowości dostępnej dla wszystkich. Każdy według swojego stanu i zawodu jak mówił św. Założyciel mógłby żyć tym nabożeństwem w duchu pokuty i wynagrodzenia dla większej chwały Bożej, spełniając obowiązki swojego stanu. Kto zatem zdecydowałby się przystąpić do Straży Honorowej, mógłby swoje codzienne życie prowadzić w zjednoczeniu z Chrystusem, z Jego eucharystyczną Ofiarą.

 

WSPÓLNOTA PARAFIALNA

Straż Honorowa NSPJ w naszej parafii istnieje od 1995 roku i liczy 43 członków. W każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 700 sprawowana jest Eucharystia w intencji Straży Honorowej, a o godz. 1700 członkowie gromadzą się w kościele, aby czuwać przed Najświętszym Sakramentem. W pierwszy piątek uczestniczą we Mszy Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Członkowie Straży Honorowej biorą czynny udział w nabożeństwach wielkopostnych jak również w Uroczystości Bożego Ciała i w nabożeństwach Fatimskich. Uczestniczą też w diecezjalnej pielgrzymce do Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej oraz ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę. Troszczą się również o przygotowanie kościoła do różnych uroczystości i nie zapominają o duszpasterzach parafii szczególnie w dniu ich imienin. Serca członków Straży Honorowej są też otwarte na wszystkich potrzebujących. Niektóre osoby odwiedzają chorych i samotnych, pomagają im i razem się modlą.                                                                   

 

Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa

 

1.     Halina Warzecha

2.     Alfreda Wolska

3.     Helena Łabuz 

4.     Lucyna Kasza

5.     Marianna Kubik

6.     Kazimiera Korzekwa

7.     Wanda Półchłopek

8.     Janina Tabor

9.     Zenobia Halabowska

10.  Leokadia Zymek

11.  Zofia Grzesik

12.  Anna Polak

13.  Halina Lipowiecka

14.  Barbara Bubak

15.  Stanisława Szymańska

16.  Zofia Słabik

17.  Marta Kik

18.  Andrzej Pisarski

19.  Zofia Pniak

20.  Anna Jakuszewska

21.  Jolanta Soczewica

22.  Danuta Wolna

23.  Halina Nowak

24.  Ewa Łokietek

25.  Stanisława Wójcicka

26.  Teresa Telesińska

27.  Pelagia Dudek

28.  Janina Bednarska

29.  Barbara Cieślik

30.  Urszula Stojczyk

31.  Maria Janus

32.  Krystyna Sieroń

33.  Halina Kubska-Rzepecka

34. Stanisława Pustuł

 

347400