Przejdź do treści
Slider2
Przejdź do stopki

Straż Honorowa

Treść

 

STRAŻ HONOROWA NAJŚWIETSZEGO SERCA PANA JEZUSA

w parafii św. Barbary w Sosnowcu

 

HISTORIA ARCYBRACTWA

Początki Arcybractwa sięgają wieku XIX, zwanego wiekiem Serca Jezusowego. We francuskim mieście Bourg-en-Bresse, 13 marca 1863 r. powstała Wspólnota, która już następnego roku została zatwierdzona jako Bractwo, a czternaście lat później jako Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jej inicjatorką była Wizytka  s. Maria od Najświętszego Serca. Jako duchowa córka św. Franciszka Salezego, intuicyjnie wyczuła, że właśnie nabożeństwo do Najświętszego Serca może posłużyć za podstawę duchowości dostępnej dla wszystkich. Każdy według swojego stanu i zawodu jak mówił św. Założyciel  mógłby żyć tym nabożeństwem w duchu pokuty i wynagrodzenia dla większej chwały Bożej, spełniając obowiązki swojego stanu. Kto zatem zdecydowałby się przystąpić do Straży Honorowej, mógłby swoje codzienne życie prowadzić w zjednoczeniu z Chrystusem, z Jego eucharystyczną Ofiarą.

 

WSPÓLNOTA PARAFIALNA

Straż Honorowa NSPJ w naszej parafii istnieje od 1995 roku i liczy 43 członków. W każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 700 sprawowana jest Eucharystia w intencji Straży Honorowej, a o godz. 1700 członkowie gromadzą się w kościele aby czuwać przed Najświętszym Sakramentem. W pierwszy piątek  uczestniczą we Mszy Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Członkowie Straży Honorowej biorą czynny udział w nabożeństwach wielkopostnych jak również w Uroczystości Bożego Ciała i w nabożeństwach Fatimskich. Uczestniczą też w diecezjalnej pielgrzymce do Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej oraz ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę. Troszczą się również o przygotowanie kościoła do różnych uroczystości i nie zapominają o duszpasterzach parafii szczególnie w dniu ich imienin. Serca członków Straży Honorowej są też otwarte na wszystkich potrzebujących. Niektóre osoby odwiedzają chorych i samotnych, pomagają im i razem się modlą.                                                                   

  

 

100055